04-01-2013

Прогноз розвитку ринку офісної нерухомості в Україні

люди на фоні діаграми

За оцінками компанії DTZ наприкінці третього кварталу 2012 року, до кінця року нова пропозиція в сегменті офісної нерухомості в Києві може потенційно становити приблизно 108 800 кв.м (GLA). Однак реальний показник залежатиме від здачі в експлуатацію кількох великих об'єктів офісної нерухомості, своєчасне відкриття та готовність до здачі в оренду яких залишається під сумнівом.

Додатково близько 240 000 кв.м (GLA) офісних приміщень заплановано до введення в експлуатацію в Києві в 2013 році. Однак через поточне зростання вакантності та зниження орендних ставок у сегменті офісної нерухомості в українській столиці, терміни введення в експлуатацію деяких з цих об'єктів можуть бути перенесені на пізніші періоди.

У короткостроковій перспективі суттєвого покращення макроекономічної ситуації як в Україні, так і у світі не передбачається. Тому компанія DTZ очікує, що у четвертому кварталі 2012 року динаміка попиту на офісні приміщення в Києві залишиться незмінною, і нова пропозиція буде й надалі перевищувати попит у сегменті.

У середньостроковій перспективі закінчується термін дії багатьох договорів оренди, які були підписані або пролонговані у 2008-2010 роках на вигідних для орендарів умовах, що може призвести до збільшення попиту на офісні приміщення, особливо за умови відновлення позитивної ділової динаміки в країні.

У четвертому кварталі 2012 року та протягом 2013 року у Києві планується введення в експлуатацію досить великого обсягу нових офісних приміщень, що, швидше за все, поєднуватиметься з відносно стриманим попитом орендарів та нестабільною економічною ситуацією. Як результат, за оцінками компанії DTZ, у короткостроковій перспективі орендні ставки на офісні приміщення в Києві будуть схильні до деякого подальшого зниження.

У середньостроковій перспективі динаміка орендних ставок у Києві залежатиме від загальної економічної ситуації в Україні та світі, а також від річного обсягу нової пропозиції на ринку офісної нерухомості в українській столиці та цінової стратегії, яку застосовують власники великих бізнес-центрів як існуючих, так і тих, що будуються.

Враховуючи очікуване посилення конкуренції у 2012-2013 роках на ринку офісної нерухомості, орендодавці можуть підвищити привабливість своїх об'єктів для компаній-орендарів шляхом здачі приміщень з вищим рівнем обробки, та/або пропонуючи інші альтернативні варіанти зниження капітальних витрат майбутніх орендарів.

З позитивного боку, збільшення вакантності в сегменті офісної нерухомості у Києві поряд з великим розкидом цін на якісні офісні приміщення дає компаніям-орендарам можливість оптимізувати свої орендні умови.

За матеріалами DTZ.