20-06-2013

На ринку комерційної нерухомості Одеси небувалий ажіотаж

Останні кілька тижнів на одеському ринку комерційної нерухомості небувалий ажіотаж — ріелторські контори буквально завалені пропозиціями: здам офіс, здам справу «під ключ». Сьогодні з'ясовувала з чим це пов'язано, склала карту пропозицій, а заразом дізналася, в якому районі найвигідніше починати свою справу.

Максим Левченко майже у кожному районі має власне приміщення — де магазинчик, де склад невеликий, де — ремонтну майстерню. Усього 15 об'єктів.

Після Нового року отримані цифри показали, що я повільно, але вірно йду в мінуса. Факторів безліч: затримка вантажів на митниці, підвищення закупівельних цін, внутрішні витрати, податки. Загалом, на сімейній раді вирішили просто здавати наявні площі в оренду — менше головного болю та гарантований прибуток», — розповідає підприємець.

На думку голова асоціації роботодавців Півдня України Юрія Борщенка, в Одесі майже третина всієї комерційної нерухомості зараз шукає орендаря.

«До 2008 року вона будувалася і купувалась масово, в Одесі був справжній бум. Але потім вибухнула криза. Багато хто прогорів. На плаву залишився великий капітал і ті, хто в руках зосередив кілька об'єктів. Нині вони їх просто здають. З мінімальним для себе прибутком у 10—15%», — каже експерт. Починати ж свою справу найвигідніше в спальному районі, упевнений він. «Якщо це виробнича сфера, то саме в них можна знайти порожні приміщення, які власник готовий віддати фактично задарма, аби лише комунальні послуги оплачувались. З околиць зазвичай починають ті, хто бачить себе власником ресторанчика, в центр і на узбережжі новачкові нема чого потикатися — загризуть. І без напрацьованого кола клієнтів прогориш», — веде далі Борщенко.

Як з'ясувала «Сегодня», найдешевші квадратні метри в Малиновському та Суворівському районах, Київський же цілком може потягатися з центром міста — там за торговельне приміщення, що охороняється, площею 100 квадратних метрів просять 24 тис. грн на місяць.

«Це саме серце густонаселеного району, повз щодня проходять десятки тисяч людей, чудова транспортна розв'язка. Саме через вас проїжджатимуть мешканці розташованих неподалік елітних селищ», — розхвалює об'єкт господиня Ірина.

Те, що в окрузі три найбільші в місті гіпермаркети і стільки ж ринків, жінка не каже. Цікаво, що за офіси, які розташовані біля облДАІ, міліції та прокуратури просять майже вдвічі більше, ніж за будь-які інші в районах.

«Такі охоче беруть адвокати та юристи», — пояснюють ріелтори. А ось біля СБУ офіси не здаються. Кажуть, відомство за цим уважно стежить.

Найдорожчі приміщення — в історичному центрі міста: на Пушкінській, Дерибасівській, Решильївській та Грецькій.

Це статусні вулиці. І за представництво на них люди готові платити величезні гроші. Щоправда, великих офісів тут нема. Максимум 40 кв. Але саме тут можна побачити позолочені мармурові столи та різьблені меблі червоного дерева. У таких клієнтах ніколи відбою немає. Криза на це практично не вплинула», — розповідає віце-президент асоціації ріелторів Одеської області Дмитро Грабіна.

Як удалося дізнатися «Сегодня», на найвідоміших одеських пляжах вже багато років нічого в оренду не здають. Принаймні офіційно. Це зовсім інший ринок, і працюють на ньому зовсім інші правила, ніж у решті міста, — пояснюють ріелтори. Власник одного із тутешніх закладів пояснюють, що, здаючи в оренду, тут не заробиш, а втратиш.

«Кафе, бари, ресторани та клуби більшу частину року порожні, працюють лише наприкінці травня, влітку і трохи у вересні, але за цей час оборот тут такий, який не запрацює жоден заклад міста за весь рік напруженої роботи, тому здавати цей бізнес в оренду просто не вигідно. За нього зазвичай тримаються руками та ногами. А якщо людину зовсім притисне (такі випадки не рідкість), майданчик просто виставляють на продаж», — розповідає Павло К.

Він не виключає, що за документами заклад може бути не проданий, а здано в оренду. «Причому суми, зазначені за таких угод, далекі від реальних».

Мапа комерційної нерухомості Одеси

Підготував: Олександр Бєлов